Pokój Wam

J 20,19-31

          

Chrystus wita apostołów w niedzielę wieczorem. Tak słyszymy w dzisiejszej ewangelii:
  • Pokój.
    Wita się czyli tak jak by mówił dzień dobry. Ale to wieczór to raczej dobry wieczór.
    I na tym możemy zakończyć zarówno i to kazanie i wiarę i życie.
    Kazanie?

Możemy się dziwić takiemu ujęciu sprawy tej ewangelii.

Bo powiedzieć do kogoś dzień dobry to znaczy dać mu dobro. Tak jak powiedzieć pokój. A wiara to dobro jedynie Bóg jest dobry jak wiemy. Czyli jak dajemy dobro to dajemy Boga. To nic więcej nie potrzeba.

Powiedzieć dobry wieczór to jedyna informacja po którą warto przyjść do kościoła posłuchać na ambonie. Wszytsko inne w kościele to Pan Jezus oprócz grzechu.

Dobry wieczór to jedyna informacja która jest warta wszystkiego. Bo po przeklętym dniu, po dniu pracy ciężkiej po dniu oszukiwania przez innych albo przez kusiciela usłyszeć dobry wieczór oznacza że to wszystko albo przeminęło albo sprawy się zupełnie inaczej mają niż byśmy przypuszczali przez cały dzień albo przez całe życie.

I na tym możemy zakończyć zarówno i to kazanie a też dalej mówiąc i życie.

Życie? Żeby zakończyć życie wystarczy usłyszeć dobry wieczór?

Usłyszeć dobry wieczór i zakończyć życie.

Bo usłyszeć dobry wieczór to znaczy jest, robi się ciemno kończy się dzień przed nami noc, dawniej gdy nie było prądu to ciemna noc ale przed nami dobro. Czyli jest przyszłość pozytywna. Bo dobro nas nie skrzywdzi. To jest niemożliwe. A A skoro istnieje przyszłość pozytywna to musi gdzieś być jej źródło, ona po prostu musi mieć gdzieś swój rezerwuar, magazyn kolokwialnie mówiąc.

Zatem usłyszeć dobry wieczór i umrzeć to szczęście na które albo musimy sobie zasłużyć albo wypracować przez całe życie. Podobnie jak usłyszeć dzień dobry i zaraz umrzeć. Skoro jest dobre wszystko i dzień i noc no to spokojnie można umierać.

Wiarę?

Usłyszeć dobry wieczór i można zakończyć wiarę. Po pierwsze jak zakończyć wiarę? Ano apostoł narodów mówi nadzieja przeminie wiara przeminie| miłość nie przeminie. My wiemy bo Bóg jest miłością. My o tym wiemy i dlatego zgadzamy się ze św. Pawłem albo od niego tego dowiedzieliśmy się.

Bo usłyszeć dobry wieczór oznacza że jest ktoś drugi kto daje nam dobro. A to właśnie miłość jest. I dlatego nic więcej nam nie potrzeba.

Można umrzeć spokojnie i szczęśliwie.

Tacy byli św. Jan XXIII proboszcz świata wszyscy którego wszyscy kochali. Młodsi tak jak ja znamy to tylko z przekazów, świadectw.

Taki był św. Jan Paweł II tego wszyscy znaliśmy. Taki był oraz jest z nami obecnie św. Jan Paweł II.

I to by było na tyle.

Skip to content